2019 AHSAA Football Playoffs

formersoldier71

All-American
May 9, 2004
3,737
10
0
48
Jasper, AL
1st Round - November 8, 2019

Class 7A

Fairhope (6-4) at Central-Phenix City (9-1)

Prattville (8-2) at Theodore (8-2)

Enterprise (5-5) at McGill-Toolen (10-0)

Murphy (6-4) at Auburn (7-3)

Vestavia Hills (7-3) at James Clemens (8-2)

Sparkman (8-2) at Hoover (8-2)

Austin (7-3) at Thompson (8-1)

Mountain Brook (8-2) at Florence (6-4)

CLASS 6A

Park Crossing (3-7) at Saraland (10-0)

Paul Bryant (7-3) at Stanhope Elmore (8-2)

Spanish Fort (5-4) at Dothan (8-2)

Wetumpka (5-5) at Bessemer City (8-2)

Selma (6-3) at Hueytown (9-1)

Blount (8-2) at Eufaula (8-2)

McAdory (6-4)at Opelika (8-1)

Sidney Lanier (3-5) at St. Paul’s (7-3)

Clay-Chalkville (8-2) at Helena (9-1)

Buckhorn (4-6) at Athens (7-3)

Chelsea (5-5) at Oxford (9-1)

Cullman (5-5) at Mae Jemison (5-5)

Hartselle (4-6) at Fort Payne (8-2)

Homewood (4-6) at Pinson Valley (7-2)

Albertville (5-5) at Muscle Shoals (10-0)

Gardendale (7-3) at Minor (6-4)

CLASS 5A

Charles Henderson (4-5) at Faith Academy (10-0)

Pleasant Grove (9-1) at Chilton County (6-4)

Vigor (4-6) at Valley (6-4)

Demopolis (7-3) at Ramsay (8-2)

Marbury (6-4) at Briarwood Christian (9-1)

Jackson (5-5) at Rehobeth (7-2)

Parker (5-5) at Bibb County (10-0)

Greenville (6-4) at Citronelle (7-3)

Boaz (4-6) at Mortimer Jordan (8-2)

Guntersville(7-2) at Hamilton (8-2)

Center Point (7-3) at Etowah (9-1)

Russellville (8-2) at Scottsboro (8-2)

Corner (7-3) at Madison County (8-2)

Sylacauga (8-2) at Alexandria (7-2)

Madison Academy (5-5) at Jasper (10-0)

Sardis (5-5) at Central-Clay County (8-2)

CLASS 4A

Dale County (4-6) at UMS-Wright (9-0)

Talladega (6-5) at Montevallo (6-4)

Williamson (7-3) at Montgomery Catholic (10-0)

West Blocton (5-5) at Handley (6-4)

Dallas County (4-6) at Lincoln (8-2)

Andalusia (7-3) at Trinity (6-4)

Holtville (6-4) at American Christian (9-1)

Alabama Christian (6-4) at Hillcrest-Evergreen (6-4)

Hokes Bluff (7-3) at Northside (9-1)

Rogers (3-6) at Priceville (7-3)

Cordova (5-5) at Jacksonville (8-2)

St. John Paul II (8-2) at Brooks (6-4)

Danville (5-5) at Deshler (7-3)

Good Hope (8-2) at Oneonta (7-3)

Central-Florence (3-7) at Fairview (8-2)

Anniston (6-4) at Fayette County (8-2)

CLASS 3A

Opp (4-6) at Flomaton (9-1)

Oakman (6-4) at St. James (9-1)

T.R. Miller (6-4) at Pike County (10-0)

Montgomery Academy (6-4) at Winfield (7-3)

Bullock County (6-4) at Gordo (10-0)

Bayside Academy (5-5) at Providence Christian (9-1)

Carbon Hill (4-6) at Pike Road (10-0)

Geneva (8-2) at Mobile Christian (5-4)

B.B. Comer (5-5) at Fultondale (8-2)

Clements (6-4) at Geraldine (6-4)

J.B. Pennington (3-7) at Piedmont (9-1)

Sylvania (7-3) at Lauderdale County (8-2)

Pisgah (4-6) at Westminster Christian (7-2)

Midfield (6-3) at Randolph County (9-1)

Colbert Heights (6-4) at Susan Moore (10-0)

Walter Wellborn (9-1) at Locust Fork (6-4)

CLASS 2A

Daleville (7-3) at Leroy (8-2)

Thorsby (6-4) at Goshen (7-3)

Chickasaw (6-3) at Ariton (8-2)

New Brockton (5-5) at LaFayette (5-4)

Zion Chapel (6-4) at Reeltown (9-1)

J.U. Blacksher (8-2) at Abbeville (8-2)

Fayetteville (6-4) at Luverne (10-0)

G.W. Long (8-2) at Cottage Hill Christian (8-2)

Westbrook Christian (7-3) at Aliceville (8-2)

North Sand Mountain (7-3) at Addison (8-2)

Southeastern (5-5) at Ohatchee (9-0)

Colbert County (6-4) at Collinsville (9-1)

Sheffield (6-4) at Fyffe (10-0)

Cold Springs (5-5) at Ranburne (9-1)

Cedar Bluff (7-3) at Red Bay (10-0)

Cleveland (5-5) at Sulligent (8-2)

CLASS 1A

Georgiana (5-5) at Sweet Water (8-1)

Billingsley (5-5) at Maplesville (7-2)

Fruitdale (5-5) at Brantley (9-1)

Linden (5-4) at Notasulga (5-4)

Keith (6-4) at Lanett (9-0)

Marengo (6-4) at Elba (7-3)

Wadley (5-4) at Isabella (10-0)

Florala (7-3) at Millry (9-1)

Hubbertville (6-4) at Spring Garden (9-1)

Hackleburg (4-6) at Valley Head (6-4)

Victory Christian (6-4) at Pickens County (8-2)

Falkville (6-4) at Waterloo (8-2)

Woodville (4-6) at Mars Hill (10-0)

Appalachian (6-4) at South Lamar (9-1)

Vina (3-7) at Decatur Heritage (10-0)

Berry (6-4) at Donoho (8-1)
 
Last edited:

formersoldier71

All-American
May 9, 2004
3,737
10
0
48
Jasper, AL
2nd Round - November 15, 2019

Class 7A

Prattville (9-2) at Central-Phenix City (10-1)

Auburn (8-3) at McGill-Toolen (11-0)

Hoover (9-2) at James Clemens (9-2)

Florence (7-4) at Thompson (9-1)

CLASS 6A

Stanhope Elmore (9-2) at Park Crossing (4-7)

Spanish Fort (6-4) at Wetumpka (6-5)

Eufaula (9-2) at Hueytown (10-1)

St. Paul’s (8-3) at Opelika (9-1)

Athens (8-3) at Clay-Chalkville (9-2)

Oxford (10-1) at Cullman (6-5)

Pinson Valley (8-2) at Fort Payne (9-2)

Muscle Shoals (11-0) at Gardendale (8-3)

CLASS 5A

Faith Academy (11-0) at Pleasant Grove (10-1)

Ramsay (9-2) at Valley (7-4)

Briarwood Christian (10-1) at Jackson (6-5)

Bibb County (11-0) at Greenville (7-4)

Mortimer Jordan (9-2) at Guntersville(8-2)

Scottsboro (9-2) at Center Point (8-3)

Alexandria (8-2) at Madison County (9-2)

Central-Clay County (9-2) at Jasper (11-0)

CLASS 4A

UMS-Wright (10-0) at Talladega (7-5)

Handley (7-4) at Montgomery Catholic (11-0)

Lincoln (9-2) at Andalusia (8-3)

Hillcrest-Evergreen (7-4) at American Christian (10-1)

Priceville (8-3) at Northside (10-1)

Jacksonville (9-2) at St. John Paul II (9-2)

Oneonta (8-3) at Deshler (8-3)

Fairview (9-2) at Anniston (7-4)

CLASS 3A

St. James (10-1) at Flomaton (10-1)

T.R. Miller (7-4) at Montgomery Academy (7-4)

Providence Christian (10-1) at Gordo (11-0)

Mobile Christian (6-4) at Pike Road (11-0)

Geraldine (7-4) at B.B. Comer (6-5)

Lauderdale County (9-2) at Piedmont (10-1)

Randolph County (10-1) at Westminster Christian (8-2)

Susan Moore (11-0) at Walter Wellborn (10-1)

CLASS 2A

Goshen (8-3) at Leroy (9-2)

LaFayette (6-4) at Ariton (9-2)

Reeltown (10-1) at J.U. Blacksher (9-2)

Luverne (11-0) at G.W. Long (9-2)

Westbrook Christian (8-3) at North Sand Mountain (8-3)

Collinsville (10-1) at Ohatchee (10-0)

Ranburne (10-1) at Fyffe (11-0)

Sulligent (9-2) at Red Bay (11-0)

CLASS 1A

Maplesville (8-2) at Sweet Water (9-1)

Notasulga (6-4) at Brantley (10-1)

Elba (8-3) at Lanett (10-0)

Millry (10-1) at Isabella (11-0)

Spring Garden (10-1) at Hackleburg (5-6)

Pickens County (9-2) at Falkville (7-4)

South Lamar (10-1) at Mars Hill (11-0)

Donoho (9-1) at Decatur Heritage (11-0)
 

formersoldier71

All-American
May 9, 2004
3,737
10
0
48
Jasper, AL
3rd Round - November 22, 2019

Class 7A

Auburn (9-3) at Central-Phenix City (11-1)

Hoover (10-2) at Thompson (10-1)

CLASS 6A

Park Crossing (5-7) at Spanish Fort (7-4)

Opelika (10-1) at Hueytown (11-1)

Clay-Chalkville (10-2) at Oxford (11-1)

Pinson Valley (9-2) at Muscle Shoals (12-0)

CLASS 5A

Pleasant Grove (11-1) at Ramsay (10-2)

Bibb County (12-0) at Briarwood Christian (11-1)

Center Point (9-3) at Mortimer Jordan (10-2)

Madison County (10-2) at Central-Clay County (10-2)

CLASS 4A

Montgomery Catholic (12-0) at UMS-Wright (11-0)

American Christian (11-1) at Andalusia (9-3)

Northside (11-1) at Jacksonville (10-2)

Deshler (9-3) at Anniston (8-4)

CLASS 3A

T.R. Miller (8-4) at Flomaton (11-1)

Gordo (12-0) at Mobile Christian (7-4)

Piedmont (11-1) at Geraldine (8-4)

Walter Wellborn (11-1) at Randolph County (11-1)

CLASS 2A

Ariton (10-2) at Leroy (10-2)

G.W. Long (10-2) at Reeltown (11-1)

North Sand Mountain (9-3) at Collinsville (11-1)

Red Bay (12-0) at Fyffe (12-0)

CLASS 1A

Brantley (11-1) at Sweet Water (10-1)

Isabella (12-0) at Lanett (11-0)

Pickens County (10-2) at Spring Garden (11-1)

Decatur Heritage (12-0) at Mars Hill (12-0)
 

formersoldier71

All-American
May 9, 2004
3,737
10
0
48
Jasper, AL
4th Round - November 29, 2019

CLASS 6A

Opelika (11-1) at Spanish Fort (8-4)

Pinson Valley (10-2) at Oxford (12-1)

CLASS 5A

Pleasant Grove (12-1) at Briarwood Christian (12-1)

Central-Clay County (11-2) at Mortimer Jordan (11-2)

CLASS 4A

Andalusia (10-3) at UMS-Wright (12-0)

Anniston (9-4) at Jacksonville (11-2)

CLASS 3A

T.R. Miller (9-4) at Mobile Christian (8-4)

Walter Wellborn (12-1) at Piedmont (12-1)

CLASS 2A

Leroy (11-2) at Reeltown (12-1)

Collinsville (12-1) at Fyffe (13-0)

CLASS 1A

Lanett (12-0) at Sweet Water (11-1)

Mars Hill (13-0) at Pickens County (11-2)
 

formersoldier71

All-American
May 9, 2004
3,737
10
0
48
Jasper, AL
Finals - all games at Jordan-Hare

Class 7A - 7pm, Dec. 4

Thompson (11-1) vs Central-Phenix City (12-1)

CLASS 6A - 7pm, Dec. 6

Oxford (13-1) vs Spanish Fort (9-4)

CLASS 5A - 7pm, Dec. 5

Central-Clay County (12-2) vs Pleasant Grove (13-1)

CLASS 4A - 11am, Dec. 6

Jacksonville (12-2) vs UMS-Wright (13-0)

CLASS 3A - 11am, Dec. 5

Mobile Christian (9-4) vs Piedmont (13-1)

CLASS 2A - 3pm, Dec. 6

Fyffe (14-0) vs Reeltown (13-1)

CLASS 1A - 3pm, Dec. 5

Mars Hill (14-0) vs Lanett (13-0)
 
Last edited:

Forum statistics

Threads
298,795
Messages
3,422,425
Members
29,150
Latest member
CE1983

Members online